SORU BANKASI Filtrele

Delme-Havşa Açma Ünite / Modül Soruları


Soru 1

Bileme işlemi yaparken sağlığımız için daima ............... kullanmalıyız.


Soru 2

Genel olarak zımpara taşları ............. ............ ve ................. gibi maddelerden üretilirler.


Soru 3

Matkap üzerindeki helis kanallarını oluşturan açıya ................. ............. denir.


Soru 4

Kesme esnasında matkabın kesici ağızlarının arka yüzeyinin kesilme yüzeyine sürtünmesini önlemek için verilen açılara ............... .............. denir.


Soru 5

Matkabın körelmesi durumunda yapılan bileme işleminde, uç kenar açısının tekrar ......................º olacak şekilde ayarlanması gerekir.


Soru 6

Delme işlemi için çelik ve alaşımları kullanılacaksa matkabın uç açısı ...... º, kırılgan ve sert gereçler delinecekse matkabın uç açısı .......... º olmalıdır.


Soru 7

Havşa açma işlemini gerçekleştirmek için havşa matkabı bulunmadığı durumlarda delik çapının ............... ................... büyüklüğünde helisel matkap ile de havşa açılabilir


Soru 8

Çıkıntı istenmeyen silindirik başlı gömme vidaların yuvalarını açmak için ................. havşa matkabı kullanılmaktadır.


Soru 9

Deliklerin çapaklarını temizlemek, pah kırmak ve konik havşa yuvası açmak için .......................... havşa matkabı kullanılır.


Soru 10

.................., önceden delinmiş deliklere konik veya silindirik yuvalar açma işlemidir.


Soru 11

Havşa matkapları ................ ve ................ olmak üzere ikiye ayrılır.


Soru 12

Matkap ile delme işlemi bir .................. üretim yöntemidir.


Soru 13

Konik saplı matkapların matkap miline mandren olmadan direkt bağlanmasını sağlayan yardımcı elemanlara ................. .................... denir.


Soru 14

Matkap tezgâhında dönme hareketini yapan mile bağlanmış matkap ucunun sabitlenmesini sağlayan aparatlara ................................ denir.


Soru 15

Genel olarak malzeme sertleştikçe ve matkap çapı büyüdükçe kesme hızı ................... , malzeme yumuşak ve matkap çapı da küçükse kesme hızı ........................


Soru 16

Yapılan işin verimini arttırmak, sürtünmeyi en aza indirmek, matkap ucunun ömrünü uzatmak ve iş parçasının yüzeyinin kalitesini artırmak için ................ kullanılmaktadır.


Soru 17

Gereçler üzerinde çeşitli kesitlerde silindirik boşluklar oluşturma işleminin tümüne ................... adı verilir.


Soru 18

Ekseni etrafında 360º hareket edebilen bir konsol üzerine monte edilmiş ve büyük iş parçalarının delinmesinde ve havşa açılmasında kullanılan delme makinelerine ............... ..................... tezgâhı denir.

Seçilen
Soru
Sayısı
0