SORU BANKASI Filtrele

Çekim Teknikleri Soruları

1.  

İnce grenli fotoğraf elde edebilmek için ........ ve ...... ................ kullanılmalıdır.

2.  

'.........' numaralı kart kullanıldığında, yüksek kontrast elde edilir.

3.  

'................' fotoğraf'ın karta basılırken yapılan deneysel çalışmalardan biridir.

4.  

Geliştirme banyosundan çıkartılan fotoğrafın kısa bir süre ışık almasıyla elde edilen deneysel fotoğrafa '.......... .............' denir.

5.  

Manuel olarak karanlık odada çalışılan buzlu cam etkisi, dijital ortamda ........ - .............. - ................ ile elde edilebilir.

6.  

Fotoğraf kartı banyo edildikten sonra, her nesnenin kart üzerinde beyaz lekeler halinde elde edilen siluetlerine '...................' denir.

7.  

Sulu ve guaş boyaların yanında keçeli kalemlerin de kullanılabildiği '..............' tekniğinde '..........' fotoğraf kartı ile daha iyi sonuçlar alınır.

8.  

Çekimi tamamlanan filmi baskıya verebilmek için, fotoğraf makinesini ................ film ilerletme kolu yardımıyla film kasete geri sarılır.

9.  

Fotoğrafların baskı kalitelerini, kadraj hatalarını,renk ve ton farklılıklarını kontrol edebilmek için en doğru yöntem fotoğrafları .................. .................... kıyaslamaktır.

10.  

Çekim sonrası, kart baskısı aşaması ile baskı sonrasındaki .................... çalışmalara uygun olup olmadıkları kontrol edilir.

11.   .............. .................., çekim ve baskı aşamasında, o fotoğraf üzerinde anlatılmak istenen amaca uygun olarak yapılan her tür teknik müdahalenin sonucudur.

12.  

Deneysel fotoğraf çekiminde, anlatılmak istenen konuya ve ............. uygun kurgu yapılır.

13.  

Fotoğrafta, anlatılmak-gösterilmek istenen amaç ve yaratılmak istenen etkiye göre .................... kurallarına dikkat edilmelidir.

14.  

Fotoğraftaki görsellik; uygun film seçimi, uygun ışık kullanımı ve çekim için ........... ............. 'ın seçilmesiyle başlar.

15.  

Deneysel fotoğraf sanatçısı, fotoğrafın çekim sonrasında ........ ............ olmasına karşı meraklı olmalıdır.

16.  

Akütans geliştiriciler ince gren elde etmekten çok .....................'in artırılmak istendiği durumlarda kullanılır.

17.  

Mat ya da yarı mat yüzeyli kartlar, ................. ........ geçişleri sağlar.

18.   ......., birden fazla fotoğrafın tonlamalar yapılarak tek fotoğraf olarak bir araya getirilmesidir.

19.  

Fotoğrafların baskı kalitelerini, kadraj hatalarını, renk ve ton farklılıklarını kontrol etmek için en doğru yöntem, fotoğrafları ............. .................... kıyaslamaktır.

Seçilen
Soru
Sayısı
0